پیشنهاد می شود از حالت شب استفاده نمایید. بدین منظور بر روی دکمه بالا کلیک کنید

دانلود با لینک مستقیم

بوستر پمپ آبرسانی چیست؟

بوستر پمپ آبرسانی چیست؟

0
(0)

بوستر پمپ‌ آبرسانی ابارا، ابزارهایی مهم در سیستم‌های آبرسانی و آتش‌نشانی هستند. این پمپ‌ها با افزایش فشار آب، دبی و هد، به بهبود عملکرد شبکه‌های آبرسانی کمک می‌کنند. در ادامه این مطلب ابتدا به معرفی این پمپ‌ها، مزایا و کاربردهای آن‌ها می‌پردازیم سپس به مشخصات فنی و نحوه نصب و راه‌اندازی آن‌ها را بررسی می‌کنیم. با ما تا انتها همراه باشید.

بوستر پمپ آبرسانی چیست؟

بوستر پمپ یک مجموعه از یک تا چند پمپ آب است که به صورت موازی در کنار هم کار می‌کنند. این مجموعه از طریق یک تابلوی کنترل تحت فرمان قرار می‌گیرد و هدف نهایی آن این است که سطح دبی آب در ساختمان را در رنج مطلوب و ثابت نگه دارد.

در واقع علت اهمیت استفاده از بوستر پمپاین است که، فشار آب را افزایش داده و به انتقال آب از یک مخزن ذخیره، خانه یا تأسیسات تجاری کمک می‌کند. این پمپ‌ها به دلیل قابلیت تنظیم دبی و فشار آب، می‌توانند در مصارف مختلف کارایی چشم‌گیری داشته باشند.

بوستر پمپ آبرسانی

معرفی انواع بوستر پمپ‌ آبرسانی ابارا

بوستر پمپ‌های‌ آبرسانی ابارا از محصولات شرکت ابارا ایتالیا هستند. همانطور که اشاره شد، این بوسترها معمولاً چند پمپ را به صورت موازی به یکدیگر متصل می‌کنند تا باعث افزایش هد و دبی و در نتیجه افزایش فشار آب در مصارف مختلف شود. در ادامه عملکرد انواع مختلف این پمپ‌ها را بررسی می‌کنیم:

معرفی بوستر پمپ آبرسانی CDA

CDA از پمپ‌های دورمتغیر با تابلو برق اشنایدر و اتصالات برنجی سیم ایتالیایی است. بوستر پمپ آبرسانی ابارا مدل CDA یک الکتروپمپ چدنی و یک پروانه دوقلو دارد که به همین واسطه، با سرعت موتور 2900 دور بر دقیقه و توان 7.50 اسب‌بخار کار می‌کند و مناسب برای آبیاری باغات کشاورزی، مجتمع‌های مسکونی و تجاری است.

همچنین، در بوستر پمپ آبرسانی ابارا مدل CDA15.00T، کنترلر تعویض خودکار پمپ‌ها و تشخیص پمپ معیوب و جایگزینی پمپ سالم وجود دارد. این پمپ‌ها با کاربری کم صدا نسبت به سایر پمپ‌ها دارند.

معرفی بوستر پمپ آبرسانی EVMSG EVMS

این پمپ‌های دو پروانه را با تابلو برق اشنایدر و منبع دیافراگمی 24 لیتری می‌شناسند. بوستر پمپ آبرسانی ابارا مدل‌های EVMSG و EVMS از سری پمپ‌های چند‌مرحله‌ای عمودی هستند که برای کاربردهای صنعتی و کشاورزی، آتش‌نشانی، انتقال آب سرد و گرم در سیستم‌های گرمایشی و تهویه‌مطبوع مناسبند.

مدل EVMSG و EVMS دارای دور الکتروموتور قابل تنظیم با استفاده از اینورتر هستند که به کاهش استهلاک پمپ‌ها، لوله‌ها و شیرآلات ساختمان و کاهش مصرف برق کمک می‌کند. بوستر پمپ آبرسانی

معرفی بوستر پمپ آبرسانی MD-MMD ابارا

بوستر پمپ آبرسانی ابارا مدل‌های MD-MMD از سری پمپ‌های چند‌مرحله‌ای عمودی است. کاربردهای این بوستر پمپ نیز مانند مدل‌های EVMSG و EVMS مربوط به حوزه صنعتی و کشاورزی و… است. مدل MD-MMD80-250/37 دارای دور الکتروموتور قابل تنظیم با استفاده از اینورتر است بازدهی آن را بالاتر می‌برد.

بوستر پمپ آبرسانی

معرفی بوستر پمپ آبرسانی 3 D-3DPF

بوستر پمپ آبرسانی DPF 3D-3 به عنوان یک پمپ تقویت کننده فشار آب شناخته می‌شود. این پمپ از ساختار مقاوم و کارکردی متداوم برخوردار است و کارایی بالایی دارد.

جنس بدنه آن از چدن و جنس پروانه آن از استیل است و با این ویژگی‌ها حداکثر آبدهی‌اش ۲۰ مترمکعب و حداکثر ارتفاع قابل پمپاژ ۲۲.۵ متر است.

با توجه به نوع ساختار و عملکرد، بیشتر مناسب برای مصارف آب بهداشتی، آب شرب مصرفی، سیستم‌های اطفاء حریق، بوستر پمپ آبرسانی، بوستر پمپ آتش‌نشانی، مصارف صنعتی و نیمه صنعتی، و صنایع ساختمانی است.

لازم به توجه است که این پمپ دارای برنامه هوشمند کنترل فاز و کنترل سطح است که باعث جلوگیری از دو فاز شدن برق الکتروموتورها و خشک کار کردن پمپ‌ها می‌شود.

معرفی بوستر پمپ آبرسانی FSA ابارا

بوستر پمپ آبرسانی ابارا مدل FSA یکی از انواع بوسترهای آبرسانی است که با نیروی گریز از مرکز کار می‌کند و با پروانه برنجی قابل سفارشی‌سازی هستند.

این بوستر پمپ‌ها معمولاً برای مصارف آتش‌نشانی استفاده می‌شوند و اندازه جمع و جور آن باعث می‌شود کهCMA-B-C به راحتی نصب شوند، حتی در فضاهای باریک با دسترسی دشوار.

لازم است بدانید این پمپ‌ها دارای ساختار محکم و قابل اعتمادی هستند که عملکرد مناسب و بالایی در تمام پروژه‌های جابجایی آب دارند.

فرایند کار بوستر پمپ آبرسانی ابارا

بوستر پمپ‌ آبرسانی ابارا، دستگاه‌ یکپارچه‌ای است که از یک یا چند الکتروپمپ تشکیل شده‌ است، از آن‌جایی که این پمپ‌ها به صورت موازی متصل می‌شوند، با روشن و خاموش کردن الکتروپمپ‌ها به صورت نوبتی، فشار آب را در سیستم‌های آبرسانی یا آبیاری و آتش‌نشانی تنظیم می‌کنند.

به دیگر سخن، عملکرد بوستر پمپ‌ها به این صورت است که زمانی که فشار مایع به حداکثر می‌رسد، پمپ‌ها به ترتیب روشن می‌شوند.

این پمپ‌ها در مواردی مانند مثال‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • تامین فشار لوله‌ها در ساعات اوج مصرف آب
 • کنترل فشار در سیستم‌های آبرسانی
 • تامین آب مورد نیاز در سیستم‌های آتش‌نشانی و…

لازم به ذکر است که، بوستر پمپ‌ها از نظر تثبیت فشار به دو دسته‌ تقسیم می‌شود:

 1. بوستر پمپ‌های دور ثابت
 2. بوستر پمپ‌های دور متغیر

تفاوت‌های بوستر پمپ‌های دور متغیر و دور ثابت

بوستر پمپ‌های دور ثابت در شرایطی که جریان آب ثابت است، استفاده می‌شود. این نوع بوستر پمپ، فشار آب را به عددی مشخص می‌رسانند و در آن مقدار ثابت نگه می‌دارند. به خاطر نوع کارکردش هم معمولاً در شبکه‌های آب شهری، آب مصرفی ساختمان‌ها، آتش‌نشانی، آبیاری فضای سبز، بیمارستان‌ها و مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در مقابل بوستر پمپ‌های دور متغیر در شرایطی که جریان آب متغیر است استفاده می‌شود و با تغییر دور الکتروموتور، دبی خروجی الکتروپمپ تغییر می‌کند. این نوع بوستر پمپ‌ها به تنظیم فشار آب با کمترین انرژی و بالاترین بازده می‌پردازند.

کاربرد این نوع بوستر معمولاً برای بهره‌برداری از آب، و شرایطی که نیاز به حداکثر فشار در کمترین زمان داریم (مانند آتش‌نشانی)، استفاده می‌شوند.

مزیت‌های بوستر پمپ آبرسانی ابارا

در استفاده از بوستر پمپ‌های دور متغیر، تفکر اقتصادی نیز مد نظر قرار می‌گیرد. این نوع پمپ‌ها به دلیل قابلیت تنظیم دبی و فشار آب، می‌توانند در مصارف مختلف با کارآیی بالا عمل کنند. از جمله مزایای اقتصادی استفاده از بوستر پمپ‌های دور متغیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کاهش مصرف انرژی
 2. بهینه‌سازی عملکرد شبکه‌های آبرسانی
 3. کاهش هزینه‌های نگهداری

همچنین، با توجه به تغییرات فصلی در مصرف آب، این پمپ‌ها می‌توانند به صورت هوشمند و اقتصادی به تنظیم فشار آب در شبکه‌ها پرداخته و از افزایش کارایی و کاهش ضایعات آب استفاده کنند.

کاربردهای بوستر پمپ آبرسانی ابارا

همانطور که پیش‌تر هم به این موضوع اشاره شد، بوستر پمپ‌ها در سیستم‌های آبرسانی، آبیاری و آتش‌نشانی کاربرد دارند. این پمپ‌ها به منظور تقویت فشار آب یا حفظ آن در مقدار مشخصی طراحی شده‌اند. البته، بسته به نوع کاربری، بوستر پمپ‌ها متفاوت هستند:

بوستر پمپ‌های آبرسانی

این پمپ‌ها برای تامین فشار آب در سیستم‌های آبرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به ویژه در سیستم‌هایی که با افت فشار مواجه هستیم و مقدار تقاضای آب همواره در حال تغییر است، این پمپ‌ها می‌توانند فشار سیستم آبرسانی را در مقدار مورد نیاز تنظیم کنند.

بوستر پمپ آبرسانی

بوستر پمپ‌های آبیاری

بوستر پمپ‌های آبیاری برای تقویت دبی آب در سیستم‌های آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پمپ‌ها به صورت اختصاصی در باغات، زمین‌های کشاورزی و سیستم‌های آبیاری بزرگ کاربرد دارند تا علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی بازدهی را نیز افزایش دهند.

بوستر پمپ‌های آتش‌نشانی

بوستر‌های آتشنشانی در سیستم‌های آتش‌نشانی ساختمان‌های بلند مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرایند کار هم بدین شکل است که این پمپ‌ها با توجه به الگوی مصرف آب، فشار آب را تنظیم می‌کنند و در اطفاء حریق کارایی لازم را دارند.

محاسبه فشار لازم برای بوستر پمپ آبرسانی ابارا

به طور کلی، بوستر پمپ‌ها با تنظیم فشار آب و با توجه به نیازهای مختلف، از تجهیزات مؤثر در سیستم‌های آبرسانی و آتش‌نشانی هستند. برای محاسبه هد و دبی بوستر پمپ آبرسانی، دو مؤلفه اصلی را باید در نظر بگیریم:

 • هد (فشار)
 • دبی (آبدهی)

در ادامه، جدول محاسبه هد و دبی برای بوستر پمپ‌های آبرسانی را ارائه می‌دهم:

مؤلفه تعریف فرمول محاسبه
هد (فشار) ارتفاع ماکزیمم که یک پمپ می‌تواند سیال را پمپاژ کند. فشار تخلیه لازم+ اصطکاک داخل لوله‌ها+ ارتفاع استاتیک= فشار تخلیه لازم
دبی (آبدهی) حجم سیالی که پمپ می‌تواند در زمان مشخصی پمپاژ کند. معمولاً در لیتر بر دقیقه LPM یا متر مکعب بر ساعت m /h اندازه‌گیری می‌شود.

برای محاسبه فشار و دبی بوستر پمپ آبرسانی، ابتدا نیاز به محاسبه هد (فشار) و دبی (آبدهی) داریم. این مؤلفه‌ها بر اساس ارتفاع ساختمان و سطح زیربنای هر طبقه تعیین می‌شوند.

مثلا حداقل فشار بوستر پمپ یک ساختمان به ارتفاع 50 متر با 400 متر زیربنا در هر طبقه 7. 44 اتمسفر است.

نکات مهم برای خرید بوستر پمپ آبرسانی ابارا

برای خرید یک بوستر پمپ آبرسانی ابارا می‌بایست نکاتی را رعایت کنید تا هم بازدهی مناسبی از کالا دریافت کنید و هم عمر مفید آن مطلوب باشد. برخی از این نکات عبارتند از:

 1. خرید از فروشگاه معتبر
 2. دریافت مشاوره پیش از خرید
 3. گارانتی
 4. نشانه اصالت کالا
 5. دارا بودن استاندارهای جهانی

جمع بندی و نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در این مطلب بررسی کردیم، می‌توان دریافت که برای داشتن یک بوستر پمپ آبرسانی ابارا بهتر است قبل از خرید مشاوره‌ها و راهنمایی‌های لازم در این باره‌را دریافت کنید و سپس با توجه به نوع کاربری و مقدار فشار لازم برای آبرسانی، نوع بوستر را انتخاب کنید.

برای خرید و مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل کنید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

       دانلود
به این برنامه امتیاز دهید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *