پیشنهاد می شود از حالت شب استفاده نمایید. بدین منظور بر روی دکمه بالا کلیک کنید

دانلود با لینک مستقیم

6 نکته کلیدی قبل از خرید کامپیوترهای کوچک

6 نکته کلیدی قبل از خرید کامپیوترهای کوچک

0
(0)

کامپیوترهای کوچک یا مینی‌پی‌سی‌ها، نسل جدید کامپیوترها هستند که هم کوچکتر و سبکتر از کامپیوترهای رومیزی بوده و هم با ارائه پردازش‌های متنوع، از قابلیت اطمینان و طول عمر بالاتری نیز برخوردارند. تمامی این ویژگی‌های برجسته، در کنار مصرف برق کمتر و قابلیت استفاده در انواع فضاها و کاربری‌ها، آنها را به جایگزینی شایسته برای کامپیوترهای قدیمی بدل کرده است. جذابیت‌های فراوان کامپیوترهای کوچک و نیز افزایش تقاضا برای خرید چنین سیستم‌های کامپیوتری باعث شده است تا تنوعی از برندهای معتبر و غیرمعتبر در کشور وجود داشته باشند که انتخاب از میان آنها برای مصرف کنندگان پیچیده و ابهام برانگیز است. بنابراین در این مقاله به مهم‌ترین نکاتی که در  زمان انتخاب مینی‌پی‌سی‌ها باید به آن‌ها توجه کرد، پرداخته‌ایم، تا پایان مقااله همراه ما باشید.

تنوع متریال بدنه‌های کامپیوترهای کوچک

اصلی‌ترین ویژگی کامپیوترهای کوچک هترون ابعاد کوچک و وزن کم آنهاست که امکان جابجایی راحت‌تر و یا حتی اتصال به پشت مانیتور و زیر میز را فراهم می‌کند. اکثر مینی‌پی‌سی‌های موجود در بازار دارای بدنه پلاستیکی هستند. بدیهی است پلاستیکی بودن بدنه، باعث کاهش وزن بیشتر آنها می‌شود، ولی شکنندگی آنها را بالا می‌برد. در بازار ایران، معدود برندهایی نیز وجود دارند که دستگاه‌های آنها دارای بدنه فلزی است. اگرچه وزن آنها ممکن است بیشتر از کامپیوترهای کوچکی باشد که دارای بدنه پلاستیکی هستند، اما فراموش نکنید که خرید کامپیوتر مانند کالاهای تند مصرف نیست که بخواهید هر سال آن را تغییر دهید. بنابراین پیشنهاد می‌شود کامپیوتر کوچکی را خریداری نمایید که از بدنه فلزی محکمی برخوردار باشد. همچنین همانطور که پیشتر ذکر شد، وزن کم کامپیوترهای کوچک باعث می‌شود تا به راحتی بتوانید آنها را پشت نمایشگر خود، زیر میز و یا حتی روی دیوار نصب کنید. برای اینکار شما به براکت‌های مخصوصی نیاز دارید تا دستگاه را محکم و پایدار به مکان موردنظرتان پیچ کنید. در نظر داشته باشید که یافتن براکت‌های مناسب برای دستگاه موردنظرتان ممکن است کار آسانی نباشد و ممکن است هزینه و زمان مضاعفی را نیز متحمل شوید. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود قبل از خرید، از وجود براکت‌های مینی‌پی‌سی‌ها به همراه دستگاه، اطمینان حاصل فرمایید.

پشتیبانی از پورت‎های متداول

یک کامپیوتر کوچک زمانی می‌تواند جایگزین مناسبی برای دیگر سیستم‌های کامپیوتری باشد که از تنوع درگاه‌ها یا پورت‌ها برخوردار باشد تا بتوانید دستگاه‌های قدیمی و جدید خود را به راحتی به آنها متصل کرده و استفاده کنید. تنوع پورت‌ها یا به اصطلاح فول پورت بودن مینی‌پی‌سی تمام ماجرا نیست؛ تعداد پورت‌ها، به خصوص پورت‌های متداولی همانند USB نیز در خرید یک کامپیوتر کوچک مهم هستند و باید تعداد آنها به اندازه کافی باشد تا بتوانید ماوس، کیبورد، هارد اکسترنال، موبایل و سایر دستگاه‌های خود را بدون خرید هاب متصل کنید. همچنین ممکن است فرا خور نیاز خود بخواهید مینی پی سی را به نمایشگرهای قدیمی و یا جدید که دارای پورت‌های VGA و HDMI هستند متصل و به طور همزمان استفاده کنید. پس قبل از خرید از مجهز بودن کامپیوتر کوچک به انواع پورت‌ها و به تعداد موردنظرتان مطمئن شوید.

کامپیوتر کوچک هترون

ارتقای دستگاه‌ها

اگرچه نرم افزارها به طور غیررسمی هرساله توسط ناشران به‌روزرسانی شده و بر قابلیت‌هایش افزوده می‌شود،  اما افزایش قابلیت‌ها و پیچیدگی‌های نرم افزارها، باعث افزایش ظرفیت پردازشی مورد نیاز نرم‌افزار نیز می‌شود؛ بنابراین لازم است در هنگام خرید کامپیوتر کوچک، به ارتقای سخت افزاری آنها نیز توجه شود. ارتقای ظرفیت رم و هارد که از مهم‌ترین قطعات سخت افزاری در اجرا و ذخیره‌سازی فایل‌ها هستند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. حال اینکه برخورداری از قابلیت ارتقا در کنار تغییر آسان آن از نکاتی‌ است که باید قبل از خرید یک کامپیوتر کوچک به آن توجه نمایید.

فن دار یا بدون فن بودن

کامپیوترهای کوچک را می‌توان به دو دسته دارای فن و بدون فن طبقه‌بندی کرد. کامپیوترهای دارای فن، کامپیوترهایی هستند که برای خنک شدن قطعات داخلی از فن استفاده می‌کنند و برای محیط‌های خانگی و اداری گزینه‌های بسیار مناسبی هستند. کامپیوترهای بدون فن نیز همانطور که از نامشان برمی‌آید، بدون فن بوده و از فناوری به نام هیت سینک برای تبادل حرارت با محیط اطراف دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. کامپیوترهای کوچک بدون فن برای محیط‌های صنعتی بسیار مناسب هستند، زیرا حذف فن باعث می‌شود تا طول عمر دستگاه در محیط‌های پرگرد و غبار بیشتر شود. همچنین از آنها می‌توان در محیط‌های حساس مانند آزمایشگاه‌ها نیز استفاده نمود. زیرا باعث برهم زدن هوای محیط آزمایشگاه نمی‌شوند.

اگرچه کامپیوترهای دارای فن، صدای بسیار کمی دارند اما از کامپیوترهای بدون فن هیچ صدایی تولید نمی‌شود و این مساله برای محیط‌های حساس به صدا مانند کتابخانه‌ها بسیار مهم است. با اینکه کامپیوترهای کوچک نسبت به کامپیوترهای رومیزی مصرف برق بسیار کمتری دارند اما کامپیوترهای بدون فن نیز نسبت به کامپیوترهای دارای فن به مراتب کم مصرف‌تر هستند. نداشتن فن خود باعث کاهش خرابی دستگاه‌ها نیز می‌شود. در نهایت توصیه ما اینست که فراخور محیط مدنظرتان از سری‌های بدون فن و یا دارای فن کامپیوترهای کوچک  استفاده کنید.

کامپیوترهای کوچک

اطمینان از کارکرد قطعات

در هنگام خرید کامپیوترهای کوچک معمولا فروشندگان به شما اطلاعاتی درباره قطعات داخلی آنها نمی‌دهند. این در حالی است که عملکرد یک کامپیوتر به قطعات سخت افزاری آن بستگی دارد. بدیهی است استفاده از قطعات صاحبنامی که به صورت تخصصی به تولید هارد، رم یا پردازنده پرداخته‌اند و اطمینان از کارکرد آنها توسط بسیاری از مصرف کنندگان به اثبات رسیده است، برای یک کامپیوتر بسیار مهم است. زیرا علاوه بر تاثیر بر عملکرد دستگاه، بر طول عمر مفید کامپیوترهای کوچک نیز تاثیر به‌سزایی دارند. در نظر بگیرید که کیفیت پایین قطعات داخلی و عدم هماهنگی بین قطعات منجر به خرابی دستگاه می‌شود که در این صورت لازم است زمان و هزینه‌ای را صرف تعمیر و جایگزینی دستگاه کنید. بنابراین به غیر از بررسی درباره ظرفیت پردازشی کمپوننت‌ها، از برندهای استفاده شده در آنها نیز سوال بپرسید تا از کیفیت دستگاه و طول عمر مفید آنها مطلع شوید.

گارانتی و خدمات پشتیبانی معتبر

متاسفانه افزایش تحریم‌ها بر کشور باعث شده است که برندهای کامپیوتری صاحبنام، نماینده رسمی و معتبری را در ایران نداشته باشند. این در حالی است که کامپیوترها مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری با پیچیدگی‌های فنی زیادی رو به رو است که برای رفع آنها در بروز اختلالات پیش بینی نشده در تولید، نیازمند رفع، تعمیر و یا تعویض است. این مساله به خصوص در برهه زمانی کنونی که با افزایش نرخ ارز، کامپیوترها، دستگاه‌ها و تجهیزات گرانی شده‌اند، بسیار مهم است تا در صورت بروز هر مشکلی بتوان با آنها تماس گرفت و مساله را فورا بررسی و مرتفع نمود. در میان برندهای معتبر، کامپیوترهای کوچک با برند هترون یکی از بهترین نمونه‌ها است که با گارانتی نام آشنا و معتبر فورتیم و پنج سال خدمات پس از فروش عرضه می‌شود.

شرکت فورتیم، شرکت نام آشنای ایرانی است که لوازم جانبی کامپیوتر آن با برند هترون پیشتر شناخته شده‌اند. بدنه کامپیوترهای کوچک هترون توسط مهندسان ایرانی در کشور طراحی و ساخته می‌شوند، بنابراین نسبت به ویژگی هایی که گفته شد از کیفیت و قیمت بهتری نیز برخوردار هستند. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت فورتیم، به اطلاعات فنی درباره سری‌ها و مدل‌های کامپیوترهای کوچک هترون دست یابید.

       دانلود
به این برنامه امتیاز دهید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *